Garaż w domu jednorodzinnym
Jeśli jesteśmy właścicielem domu jednorodzinnego budowa garażu wydaje się oczywistością. Jednak na decyzję gdzie garaż usytuować ma już wpływ wiele czynników, które musimy wziąć pod uwagę – usytuowanie terenu, kształt działki, orientacja domu względem stron świata, względy komfortu (garaż przy domu, czy w oddali). Na co zwrócić szczególną uwagę podpowiemy w cyklu artykułów dotyczących usytuowania garażu. Dziś zajmiemy się przypadkiem, kiedy mamy garaż wbudowany zagłębiony o jedną kondygnację pod budynkiem mieszkalnym. Takie rozwiązania stosuje się na małych działkach, gzie nie ma możliwości budowy garażu wolno stojącego.
Taki garaż ma tą niezaprzeczalną zaletę, że ma bezpośrednie połączenie z domem, co szczególnie przydaje się w złą pogodę. Możemy tam dodatkowo przeznaczyć przestrzeń na mały warsztat i pomieszczenia gospodarcze. Garaż nie zabiera miejsca na parterze, dzięki czemu mamy do dyspozycji pełną przestrzeń parteru na pomieszczenia mieszkalne. Takie usytuowanie ogranicza również starty ciepła z garażu, więc można sobie pozwolić na jego ogrzewanie, co z kolei ułatwia rozruch samochodu zimą.
A teraz wady. Normy budowlane dopuszczają maksymalne nachylenie zjazdu 25% – oznacza to, że jeśli garaż znajduje się 2,5 metra pod ziemią, zjazd musi mieć 10 metrów. Dodatkowo musimy zadbać o dobrą przyczepność opon na zjeździe – co w warunkach zimowych oznacza bardzo dużo pracy. Musimy również pamiętać o wykonaniu drenażu przed bramą garażową, aby woda z intensywnych opadów lub roztopów śniegu nie dostała się do garażu. Dodatkowo intensywne opady śniegu mogą nam przyblokować drzwi, co zmusi nas do odrzucania śniegu „pod górę”. Ściany garażu sąsiadujące z pomieszczeniami mieszkalnymi powinny być ponadto bardzo dobrze izolowane, aby nie przedostawały się przez nie spaliny. Należy dbać również o dobrą wentylację garażu.
W następnej części omówimy garaż wbudowany w parter domu jednorodzinnego